Jak zrestaurovat nevoskované linoleum
Tradiční linolea vyžadovala voskování, aby si udržela lesk a nový vzhled. Nevoskovaná linolea byla vyvinuta proto, aby Vám ušetřila práci s voskováním, ale přesto vyžadují určitou péči, aby si udržela svůj lesk. Pokud se vyhýbáte čištění podlahy nebo ji čistíte méně často, než byste měli, získá zašlý vzhled, anebo může vypadat vybledlá. Restaurování nevoskovaného linolea zahrnuje vyčištění podlahy od prachu a všech zbytků.
Co budete potřebovat k restaurování navoskovaného linolea:
- koště
- lopatku
- půl sklenice destilovaného světlého octa
- 5 l studené vody
- plastový kbelík
- froté mop
- hadry
- čtvrt sklenice čpavku (není nutné)
Návod jak zrestaurovat navoskované linoleum:
- Odstraňte z místnosti všechen pohyblivý nábytek a spotřebiče, abyste měli dostatek místa na práci. Vymeťte koštětem pod nábytkem, v rozích a ve všech škvírách v místnosti a odstraňte z nich usazený prach a špínu. Zameťte je na lopatku a vyhoďte.
- Nalijte do plastového kbelíku destilovaný světlý ocet (anebo jablečný kvůli mírnějšímu zápachu). Přilijte vodu a dobře zamíchejte. Vytřete podlahu mokrým froté mopem, který nevoskovanou podlahu nepoškrábe ani jinak nepoškodí.
- Vylijte vodu s octem a místo ní si naberte čistou vodu. Vypláchněte kbelík od octa a naplňte ho studenou vodou. Vytřete jí podlahu vlhkým mopem a setřete všechny usazeniny a zbytky octa.
- Jemně podlahu vyleštěte suchým měkkým hadrem. Třete podlahu postupně od jedné strany místnosti ke druhé. Odstraňte co nejvíce vlhkosti. Hadrem podlahu vyleštíte, aniž byste potřebovali leštidlo nebo vosk.
- Zkontrolujte, jestli na podlaze nezbyly usazeniny nebo skvrny. Pokud nějaké objevíte, smíchejte v plastovém kbelíku 5 l vody se čpavkem. Vytřete tím podlahu anebo naneste tenkou vrstvu směsi na skvrny a nechejte působit 5 minut. Vytřete podlahu čistou vodou.
Tipy a upozornění:
- Netahejte nebo netlačte po podlaze těžké předměty, protože tím byste na linoleu způsobili škrábance a rýhy.