Typy ochranných podlahových nátěrů

Ochranný podlahový nátěr je impregnací, která chrání dřevo, beton, dlaždice nebo kámen před opotřebením. Omezuje poškození vlhkostí a špínou a zvýší krásu podlahy tím, že jí dodá nový odstín a lesk. Většina ochranných nátěrů vydrží mnoho let.

Olej

Olej na dřevěné podlahy je k dostání s vysokým leskem, pololesklý nebo se saténovým povrchem. Lépe odolává chemikáliím, odřením a škrábancům než jiné typy nátěrů. Nejvhodnější je nanést několik vrstev a mezi jednotlivými vrstvami počkat až 8 hodin, než zaschnou.

Uretan odolný vlhkosti

Uretan odolný vlhkosti je polyuretan na bázi rozpouštědla. Odolává vlhkosti a dlouho vydrží. Vyrábí se v nežloutnoucí lesklé a saténové variantě, anebo ve variantě, která s postupem času vypadá jako jantar. Tento typ nátěru by měl nanést odborník, protože se s ním obtížně pracuje a má silný zápach.

Lesk

Lesk je dalším typem podlahového nátěru, který však proniká do dřeva a vytváří jeho ochranné utěsnění. Lesk na podlahy se vyrábí ve vysoce lesklé, pololesklé a saténové variantě. Na posledních dvou z nich nejsou tak snadno vidět odřená místa a škrábance.

Vosk

Vosk je nejstarším typem podlahového nátěru. Snadno se nanáší a rychle schne. Na voskované podlahy by se neměla dostat voda, protože způsobí vznik kapek a koleček. Vosk se snadno čistí a leští. Obvykle se nanáší v tenkých vrstvách na impregnační nátěr. Pokud o něj správně pečujete, dlouho Vám vydrží.

Lak

Podlahový lak je syntetickým nátěrem vyrobeným z derivátů celulózy. Rychle schne, ale jeho nedostatkem je neodolnost rozlitým tekutinám a vlhkosti. Také je hořlavý.