Nástroje na čištění podlahy z dlaždic

Podlahové dlaždice jsou k dostání v celé řadě vzorů a barevných stylů a dodají kterémukoli prostoru úroveň a jemnost. Kromě estetických výhod jsou podlahové dlaždice také odolnější než koberec, linoleum nebo dřevo, a snadněji se čistí. Špína a smetí, které by se vsákly hluboko do vláken koberce, lze z dlaždic snadno smýt, pokud má majitel správné nástroje.

Smeták a lopatka

Na prvním místě při péči o podlahu z dlaždic stojí smeták a lopatka. Smeták je známý už po staletí, a přestože se materiál, ze kterého je vyrobený, změnil, základní princip, jak funguje, je stejný. Pomocí smetáku zametete prach a smetí do středu podlahy. Když takto odstraníte prach a smetí před tím, než použijete další níže uvedené nástroje, zajistí Vám to, že nebudete špínu přemísťovat po podlaze stále dokola.

Mop a kbelík

Některé nečistoty nejde pouze smést smetákem na lopatku. To obzvláště platí pro vlhké nečistoty, jako jsou rozlité tekutiny nebo bláto. V tomto případě použijte k umytí podlahy kbelík a mop. Mopy se obvykle vyrábějí hlavou z bavlny nebo s houbovou hlavou. Bavlněný mop je na dlaždice a jejich spáry nejvhodnější, ačkoli houbový mop se může hodit na rychlé odstranění rozlitých tekutin.

Čisticí chemikálie

Chemické prostředky jako je lysol jsou ideální na čištění a desinfekci podlahy z dlaždic. Tyto čističe jsou speciálně navrženy, aby si poradily s nečistotami na podlaze a aby ji desinfikovaly a sterilizovaly. Můžete je použít spolu s mopem a kbelíkem. Po použití takových čističů se doporučuje setřít podlahu znovu čistou vodou.

Nechemické čisticí prostředky

Pokud máte malé děti, asi budete mít obavy z toho, že budou lézt po podlaze, která byla čištěná chemikáliemi. Jako alternativa k nim existuje mnoho nechemických čisticích prostředků. Jedním z nich je světlý ocet. Na přípravu čistícího roztoku smíchejte ve kbelíku jeden díl světlého octa a jeden díl horké vody. Použijte ho pak stejně jako koupený čisticí prostředek. Jinou možností je použít místo octa kyslíkový odbarvovač. Je to další netoxický čisticí prostředek a voní o něco lépe než ocet. Kyslíkový odbarvovač nejen že vyčistí povrch dlaždic, ale také se dokáže dostat do obtížně dosažitelných skvrn, které se usazují ve spárách mezi dlaždicemi.

Nástroje na čištění spár

Důkladné vyčištění podlahy z dlaždic vyžaduje také vyčištění spár mezi nimi. Výborným rozpouštědlem je zde kyslíkový odbarvovač. Působí na skvrnách tak, že je rozruší, takže je pak lze snadno setřít mopem. Podstatný je mop, který použijete. Houbové mopy, protože nemají látkové pruhy jako tradiční mopy, nedosáhnou do spár, zvlášť pokud jsou pod úrovní povrchu dlaždic. Na vyčištění spár je potřeba tradiční mop. Na obzvlášť zažrané skvrny ve spárách si kupte levný zubní kartáček a vydrhněte jím a trochou čisticího roztoku spáry. Podstatou je, že vydrhnete kartáčkem pouze nejšpinavější spáry a práci dokončíte pomocí mopu a čistícího roztoku.